51 факта за ядките

любопитни факти за ядките

Според Online Etymology Dictionary (онлайн етимологичен речник) думата „орех“ идва от латинската дума nux, което би могло да се преведе като ядро. Всъщност, това да се дефинира какво точно са „ядките“ като цяло, не се оказва лесна задача. Например, въпреки че, фъстъците са широко известни като ядки, те всъщност са бобови растения, кокосът е костилка, а бразилският орех е семе. Ние, ще ги включим тук, защото те генерират подобни ползи за човешкото здраве като останалите видове ядки и могат да се консумират ежедневно като част от здравословното хранене. Освен това са част от съставките в органичната козметика. Изследване на Харвардското училище по обществено здраве открива, че жените, които консумират ядки редовно, са с 32% по-нисък шанс да претърпят сърдечен удар в сравнение с жените, които избягват орехите.

Ето някои ядки и удивителни факти за тях:

Continue Reading

Това също може да ви заинтересува:

10 ползи от лешниците за здравето

лешниците са полезни за здравето

Лешниците, познати още като леска, постоянно печелят популярност благодарение на употребата им в напитки и храни като обичания от стари и млади шоколад Нутела. И това не е изненадващо, тъй като тези малки, хрупкави ядки са вкусни, независимо дали ги ядете сурови, печени или на паста. Лешници обаче са не само вкусни – те също са полезни за вашето здраве. Пълни с фибри и белтъчини, лешници са идеалната храна за вегетарианци. Тези ядки действат като естествен антиоксидант и са пълни с желязо и витамини.

Доказателства за обработката на ядки са открити още от времето през мезолита и са датирани на възраст 9 000 години (доказателствата са открити на остров Колонсай в Шотландия). Това е значимо откритие, тъй като ни дава поглед в начина на живот през този период. Известно е, че римляните са култивирали лешници. В Китай лешникът е смятан за една от „петте свещени храни, които Бог е дал на човешките същества“, според ръкопис от 2838 г. пр. Хр. През 1800 г. се наблюдава бум в култивираните сортове лешници, а през 1830 г. е представен „Kentish Cobnut“ (първият широко разпространен сорт).

Хранителна стойност

В 100 грама лешник, има 628 kcal. Тези малки ядки са с високо съдържание на протеини, фибри, магнезий, фосфор, витамин Е и тиамин – витамин, който често се използва като хранителна добавка. В допълнение, лешникът се състои от значително количество витамини от витамин В, витамин К, цинк, калций и калий. Те също са източник на мазнини, които включват мононенаситени и полиненаситени мазнини, всъщност – 100 грама ядки осигуряват 93% от необходимата стойност за деня.

Жизнен цикъл

Едно от най-интересните неща за лешниците е, че те всъщност цъфтят и опрашват въздуха през късните зимни месеци. Малките цветове са латентни до юни, когато започват да се развиват. През лятото ядките се превръщат от зелени в кафяви. Събирането на лешниците е ежегодно събитие и започва в средата на есента, когато започва и листопадът. Най-добре е да се остави плодът да окапе естествено, но понякога има оборудване, наречено „sweeper – метач“, което да направи процеса по-бърз чрез разтърсване на дървото.

По света

Лешниците имат уникален вкус и тяхната хрупкава текстура ги прави отлично допълнение към много ястия и сладкарски изделия. Например, в Австрия те са основна съставка в известната Виенска лешникова торта, където се използва паста от лешници. В Украйна, лешниците също са широко познати. Тяхната Кейк Киев се прави с лешниково брашно, което се добавя към крем и накрая всичко се покрива със здравословна доза от натрошени лешници – звучи толкова вкусно, нали? Във Франция традиционна торта, наречена Dacquoise, се приготвя със смес от лешници и бадеми. Лешникът играе голяма роля в традиционния грузински бонбон, наречен Churchkhela. Белгийците правят пралини – шоколадова черупка, пълна с пълнеж от лешник, бадеми, захар и сироп. И, разбира се, в този свят няма човек, който да не знае за Nutella. Този супер вкусен крем за мазане идва от Италия и е любимо допълнение към всяка закуска (а понякога и вечеря и обяд).

Ползи за здравето

1. Лешниците са чудесно допълнение към вегетарианската диета

Осигуряването на необходимата дневна доза протеини е съществена част от здравословното хранене. Въпреки това, ако решите да следвате диета, базирана на вегетарианство, може да се окаже трудно да си ги добавяте ежедневно. Според Министерството на земеделието на САЩ 21 сурови лешника може да ви осигурят до 8% от необходимата дневна стойност на протеините.

Continue Reading

Това също може да ви заинтересува:

10 супер полезни употреби на черупките от ядки

употреба на черупките от ядки

Чудели ли сте се някога какво да правите с останалите след вкусната ви закуска, черупки от орехи, лешници или шам-фъстъци? Не е нужно да ги изхвърляте като непотребна вещ. Има много начини как да оползотворите черупките на изконсумираните ядки, чиято употреба е изключително екологично чиста между другото. Нека да бъдем честни. Много от материалите, които използваме ежедневно са вредни за нас и околната среда. Е, добрата новина е, че за това има алтернатива – нещо просто и натурално като черупките от ядките които консумираме, може да намали значително употребата на пластмасови изделия в домакинството ви. Работата с черупки може да бъде много забавна, творческа и интерактивна и може да се превърне във всякакви полезни неща за вашата къща, домашни любимци, градина и за самите вас.

  • Компост, изработен от орехови ядки – Ако искате да се подсилите вашата градина, добър начин за това е да добавите компост направен от костилки към нея. Добрият компост трябва да бъде направен от зелени и кафяви съставки, които спомагат за разпадането на въглерода и азота. Събере голямо количество, около 3 литра черупки в бидон, а след това ги смелете, тъй като това ускорява процеса на ферментация. Смесете ги с листа и други зелени съставки. След това добавете почва и вода и само с тези няколко стъпки имате домашен компост. Лесно, нали?
  • Тоалетна за домашни любимци – Всички знаем, че нашите домашни любимци заслужават най-доброто. Но какво е по-добро, от това да дадете на любимото си животно естествен, чист от химикали заместител на гранулите, които се използват за тоалетните на домашните ни любимци? На пазара вече има марки, които правят тоалетни от черупките на орехи, но защо да не го направите сами и да спестите пари? Всъщност е доста лесно. Можете също така да използвате и фъстъчени черупки. Потопете ги във вода и добавете малко био разградим сапун. След като се изсушат, добавете сода за хляб и готово.
  • Ексфолиация с ядки – След като сте се погрижили за любимия си космат приятел, е време да се поглезите. Дамите знаят колко важно е почистването и ексфолияцията за здрава и свежа кожа. За съжаление, много от ексфолиаторите, закупени от магазина, съдържат микроскопични чистички, изработени от пластмаса. Ако искате да сте еко -съобразни, ние имаме предложение как да замените изкуствените съставки – черупки от орехи. Фино смлените черупки от орехи или лещеници се смества със органичен, течен сапун за чудесен естествен ексфолиант. Можете да използвате въображението си и дори да добавите някои етерични масла като лавандула за приятен аромат.
  • Черупки от орехи за пакетиране –  Стиропорът е стандартен опаковъчен материал, който всички използваме. Макар че е много удобен, пластмасата, която съдържа, е опасна не само за околната среда, но и за нас – хората. Добра алтернатива на стиропор са черупките.
  • Бластиране с орехи – Има няколко начина да получите чисти всмукателни клапани на вашия автомобил, но методът при които се използва въздух под налягане, за да се инжектират много фино смлени орехови черупки, работи много добре. Те са меки, така че няма да увредят повърхността като в същото време са достатъчно твърди , за да могат да премахнат карбонизирането.
  • Разпалки за вашата камина – Ореховите черупки са идеални за тази цел тъй като имат дървообразна структура и смесени с маслата от ядките стават буквално експлозивни.
  • Кутийка за подарък – Начинът, по който поднасяш подаръка си, е също толкова важен, колкото самия подарък. И винаги е по-ценно, когато сте направили опаковката сами, нали? Ако сте сръчни и обичате diy проекти, защо да не използвате черупка на орех като опаковка? Можете да поставите малък пръстен или други малки бижута вътре. Дори просто послание, написано за любим човек, може да бъде магическа изненада. Внимателно разчупете ореховата черупка на две половини. Ние харесваме идеята ореха да се боядиса в някакъв интересен цвят, например със златна боя, която можете са намерите във всеки един магазин за художествени материали. Завършете всичко със сладка панделка, обвита около черупката.
  • Полиране с черупки – Положителното на черупките от орехи е, че те не само са много издръжливи, но и са деликатни и меки. Така че са идеално решение за полиране на вашите бижута. Използвайте смлени черупки за почистване на вашите любими пръстени, гривни и колиета, за да станат като нови.
  • Източник на енергия от черупки от макадамия – Енергийна централа в Куинсланд, Австралия е първата, която създава енергия с помощта на черупки от ядки. Това се извършва чрез изгаряне на обвивките от макадамия в 6WM парогенератори. 5500MWh енергия от възобновяеми източници се произвежда за една година, минимализирайки, емисиите на парникови газове
  • Изчистете околната чрез среда – Учените са измислили начин да използват стари гуми и черупки от шам фъстък, за да премахнат живачните емисии от електроцентралите. Те са стигнали до извода, че активните въглеродни адсорбенти, произведени от гумите и черупките, работят по-добре от настоящите търговски продукти и дори биха могли да бъдат по-евтини за производство.
  • Бонуса употреба – Използвайки орехи върху хлъзгав лед. Най-лошото нещо през зимата е ледът. За да избегнете опасностите от случайно подхлъзване на тротоара или стълбите, просто поръсете няколко черупки върху леда.
Continue Reading

Това също може да ви заинтересува:

Как се използват ядките в козметиката

употреба на ядките в козметиката

Жените от край време използват ядки в своя режим за красота. Достатъчно е да споменем, че някой етерични масла се правят именно от ядки, а всички знаем за техните лечебни свойства. Ядките ни позволяват да се грижим и да подхранваме нашето тяло и да достигнем максимума в това по естествен начин.

Скорошни изследвания на учените в Израел, доказват, че ядките са били част от диетата на човека още от преди хиляди години. Някой източници например твърдят, че египетската кралица Клеопатра е използвала бадемово масло и мед в своята баня от магарешко мляко за мека и блестяща кожа.

Бадеми

Бадемовото масло е подходящо за лечение при всички видове кожа. То се използва главно за почистване и подхранване. Ако кожата е раздразнена, чувствителна или суха бадемовото масло, помага да се облекчат всички тези симптоми. Смлените бадеми са страхотен ексфолиатор. Те с лекота могат да се смесят с други масла. Клиентите на глобалната, бутикова козметична компания Loccitane твърдят, че техният сапун с бадемово масло е невероятен и оставя кожата супер мека, с деликатен аромат. В тяхната бадемова колекция са включени и други неустоими продукти като лосиони за тяло например и бадемово олио за душ, които овлажняват и правят кожата кадифено мека.

Continue Reading

Това също може да ви заинтересува:

Митове и легенди за лешниците

легенди за лешниците

С вкусните си ядки и склонността да расте близо до вода, лешниковото дърво е традиционен символ на плодородието и мъдростта. Например, в миналото, лешниците понякога са се поставят в помещения, за да донесат плодородие на обитателите на дома.

Чудели ли сте се някога какво да правите с останалите след вкусната ви закуска, черупки от орехи, лешници или шам-фъстъци? Не е нужно да ги изхвърляте като непотребна вещ. Има много начини как да оползотворите черупките на изконсумираните ядки, чиято употреба е изключително екологично чиста между другото. Нека да бъдем честни. Много от материалите, които използваме ежедневно са вредни за нас и околната среда. Е, добрата новина е, че за това има алтернатива – нещо просто и натурално като черупките от ядките които консумираме, може да намали значително употребата на пластмасови изделия в домакинството ви. Работата с черупки може да бъде много забавна, творческа и интерактивна и може да се превърне във всякакви полезни неща за вашата къща, домашни любимци, градина и за самите вас.

Continue Reading

Това също може да ви заинтересува:

10 алкохолни напитки, приготвени с ядки

10 алкохолни напитки приготвени с ядки

Ядките и алкохолът винаги са вървели ръка за ръка, тъй като спиртните напитки имат склонността да са още по-апетитни с помощта на няколко вкусни, хрупкави ядки като бадеми, лешници или фъстъци. Но тези невероятни ядки могат да са още по-вкусно, буквално смесени в любимия ви вид алкохол. Уникалните смеси между двете, понякога ще ви изненадат.

Continue Reading

Това също може да ви заинтересува:

10 Бири с вкус на ядки

10 бири с вкус на ядки

Бира, кой не я обича? Ядки… кой не ги обича? Бира и ядки. Кой не обича тази комбинация? А, какво ще кажете за бира, която има вкус на ядки? Да, ние сме толкова луди по ядките, че сме готови на всичко за да открием цялата информация свързана с тях. Ето и нашите бири с вкус на ядки!

Continue Reading

Това също може да ви заинтересува:

8 десерта с орехи, които ще ви накарат да се чувствате божествено

Ето какво. Всички обичаме да похапваме. Има хора, които са обсебени от солени храни, пикантни гозби, но онези, които не могат да спрат да мислят за нещо сладичко сякаш са най-често срещаната порода. И с право, защото светът на сладкарското изкуство е необятен и има нещо за всеки. Неизменна част от него са ядките и днес ще ви представим няколко десерта, в които орехите са в главната роля.

Continue Reading

Това също може да ви заинтересува: